Jakie są korzyści finansowe, wynikające z zakupu lokalu usługowego względem mieszkalnego?
Kupując lokal usługowy, nabywca otrzymuje korzyści finansowe m.in.:
- po spełnieniu przesłanek ustawowych może nabyć lokal w cenach netto (może otrzymać całkowity zwrot VAT przy każdej zaliczce)
- otrzymuje przychód z wynajmu lokalu
- w przypadku spełnienia przesłanek ustawowych, wiele wydatków poczynionych na lokal może odliczyć przy rozliczeniu podatku dochodowego, obniżając znacznie należny do US podatek dochodowy.
Dlaczego deweloper zdecydował się podjąć wybudowania inwestycji Platon z taką strukturą lokali?
Za sprawą lokalizacji oraz wyjątkowej struktury mieszkań, projekt Platon jest atrakcyjny dla Klientów, którzy poszukują nieruchomości z przeznaczeniem na lokale inwestycyjne pod wynajem. Projekt odpowiada na potrzeby osób lub firm, które pracują w południowej części centrum miasta, jak również tych, którzy uczą się na pobliskiej uczelni technicznej. W bezpośrednim otoczeniu znajdziemy min. Politechnikę Łódzką, Halę EXPO i MTŁ, University Business Park, czy Szpital Rydygiera.
Jakie są atuty wynikające z zakupu lokalu usługowego względem lokalu mieszkalnego?
Możemy wskazać bezpośrednie atuty przemawiające za zakupem lokalu usługowego. Są nimi:
- niższa cena zakupu
- mniejsze koszty utrzymania lokalu ze względu na mniejszy metraż
- unikatowa lokalizacja – powstają w miejscach w których zwykle nie można wybudować lokali mieszkalnych
- możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie (w przypadku spełnienia przesłanek ustawowych)
Czy można odliczyć podatek VAT od lokalu usługowego?
Tak. Podatek ten może być odliczony w całości zarówno w sytuacji, kiedy klient kupuje lokal na firmę, jak również jako osoba fizyczna. W drugim przypadku wystarczy złożyć wniosek o zwrot naliczonego podatku VAT, który jest następnie realizowany w terminie 180 dni od dnia złożenia rozliczenia (art. 87 ust. 5a u.p.t.u). Możliwe jest przyspieszenie terminu zwrotu do 60 dni, na pisemny wniosek podatnika, jeżeli złoży on w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w wysokości kwoty żądanego zwrotu podatku. (87 ust. 5 a u.p.t.u). Warunkiem odzyskania podatku VAT jest uzyskiwanie przychodów z tytułu najmu zakupionego lokalu i naliczanie z tego tytułu podatku VAT.
Jak można kupić lokal usługowy w cenie netto, czyli na czym polega zwrot podatku VAT?
O zwrot podatku VAT mogą się ubiegać zarówno osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i właściciele firm. Muszą być jedynie zarejestrowani, jako czynni podatnicy VAT.
Czy można wynająć ten lokal?
Jak najbardziej można. Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych i najpopularniejszych umów w Polsce. Umowa ta nie wymaga dla swojej ważności żadnej określonej formy, jednakże w przypadku umowy na czas dłuższy niż rok, powinna zostać zawarta w formie pisemnej.
Czy jako właściciel mogę wypowiedzieć umowę najmu lokalu? Co w sytuacji, gdy najemca przestanie płacić czynsz za najem lokalu usługowego?
Właścicielowi lokalu usługowego przysługuje możliwość wypowiedzenia umowy najmu lokalu zgodne z przepisami kodeksu cywilnego (w odniesieniu do lokali usługowych nie ma zastosowania ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). Sposób i okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu wynika z kodeksu cywilnego oraz treści zawartej umowy najmu.
Jaki standard obowiązuje w lokalach usługowych inwestycji Platon?
W lokalach usługowych obowiązuje standard deweloperski taki sam, jak w lokalach mieszkalnych – lokale będą wyposażone w przyłącza wodnokanalizacyjne w łazience i kuchni oraz wszystkie inne instalacje. W najbliższym czasie będziemy mieć możliwość wykończenia lokali pod klucz.
Czy lokale usługowe mogą znajdować się na innych kondygnacjach niż parter?
Naturalnie, lokale usługowe mogą znajdować się na wyższych kondygnacjach. Najważniejsza jest lokalizacja budynku, w którym lokal się znajduje. Im bliżej centrum miasta, ruchliwych ulic i najchętniej odwiedzanych miejsc, tym większa jego atrakcyjność z punktu widzenia najemcy. Tak też jest w przypadku inwestycji Platon.
Czy lokale usługowe mają witryny?
Pojęcie lokalu usługowego jest dzisiaj znacznie szerzej rozumiane. Nie musi to być już lokal na parterze, na tyłach budynków, w dużych przemysłowych halach czy przekształconych budynkach, posiadający witryny i ciężkie drzwi. W przypadku dzisiejszych, nowoczesnych lokali usługowych należy zauważyć, że są urządzane, jak lokale mieszkalne.
Czy w lokalu usługowym można zaaranżować część przestrzeni pod kuchnię?
W lokalach usługowych inwestycji Platon jak najbardziej może zostać urządzona kuchnia, bowiem wszystkie niezbędne podłączenia zostały przygotowane – tak jak w lokalach mieszkalnych.
Czy w każdym lokalu usługowym będzie łazienka?
W lokalach usługowych inwestycji Platon zostaną przygotowane określone miejsca na urządzenie łazienki, z pełnym wyprowadzeniem podłączeń sanitarnych, które niczym nie różnią się od lokali mieszkalnych.
W co można wyposażyć lokal usługowy?
Kupujący mają pełną dowolność w zakresie aranżacji lokalu – mogą być one wyposażone w takie ruchomości jak łóżko, kanapy, fotele, szafy, biurka itp.
Jak wygląda procedura zakupu lokalu usługowego?
Klient podpisuje umowę rezerwacyjną, aby zapewnić sobie pierwszeństwo zakupu wybranego lokalu. Następnie w ustalonym czasie, podpisuje z deweloperem umowę przedwstępną. Po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie następuje odbiór kluczy do lokalu i przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego.
Jaką umowę podpisuje Klient?
Klient decydując się na zakup lokalu usługowego, podpisuje z deweloperem umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego lub w formie zwykłej pisemnej – zależnie od woli kupującego. Przeniesienie własności lokalu usługowego następuje poprzez zawarcie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego.
Czy lokale usługowe mają księgi wieczyste?
Tak, tak jak w przypadku lokali mieszkalnych, dla lokali usługowych są zakładane odrębne księgi wieczyste.
Jaka jest własność gruntu w przypadku zakupu lokalu usługowego - jaki tytuł uzyskuje inwestor?
Kupujący nabywa lokal stanowiący odrębną własność wraz z udziałem we własności gruntu – niczym to nie różni się od lokali mieszkalnych.
Czy można ubezpieczyć lokal usługowy?
Tak, lokal usługowy można ubezpieczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy dostosowane do potrzeb Klientów.
W jakiej wysokości i do kogo będę zobowiązany płacić czynsz administracyjny za zakupiony lokal usługowy?
Wysokość czynszu zostanie ustalona przez wspólnotę mieszkaniową, którą stanowią wszyscy właściciele lokali w inwestycji. A czynsz płatny będzie do administratora nieruchomości – dokładnie tak samo jak przy mieszkaniu.
Jakie koszty generuje lokal usługowy?
Lokal usługowy generuje koszty analogiczne do kosztów lokalu mieszkalnego, takie jak: czynsz do wspólnoty, koszty zużytych mediów, podatek od nieruchomości, koszty ewentualnych remontów oraz koszt ubezpieczenia lokalu.
Stan prawny na dzień 31. 08.2021 r.